PIOTR DAMASIEWICZ INTO THE ROOTS – SUMMER JAZZ FESTIVAL 2025

Piotr Damasiewicz – trąbka, harmonium, głos, percussions
Mustapha El Boudani – gumbri, śpiew, gitara
Paweł Szpura – perkusja

27.07.2025 20:00
KLUB ALCHEMIA – SUMMER JAZZ FESTIVAL KRAKÓW

Piotr Damasiewicz Into The Roots feat. El Boudani Mus

Into The Roots miał okazję pierwszy raz spotkać się muzycznie z El Boudani  w Beskidach w 2022r. w ramach rezydencji Ethno Jazz Beskidy z muzykami ze Składu Niearchaicznego łącząc muzykę Beskidu Żywickiego, jazzu i muzyki saharyjskiej z Maroka. Jako trio w składzie Damasiewicz/Szpura/Boudani wystąpili potem m.in na festiwalach True Tone, LAS, z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworząc unikatowy orkiestrowy projekt muzyczny prowadzony przez Piotra Damasiewicza z którym wystąpili na deskach sceny sejneńskiej i podczas finału Ethno Jazz Beskidy, następnie wzięli udział w sesji nagraniowej audiovideo w ramach Art Of Freedom Jazz festival w Teatrze Boto w Sopocie.


Genezę Into the Roots powołaną przez Piotra Damasiewicza należy podejmować w dwóch wiodących wymiarach, zdefiniowanych w samej nazwie projektu. Etniczność i naturalna ekspresja, kontekst miejsca, jego ducha i specyfiki kulturowej – to elementy niezbędne do zrozumienia specyfiki powstania projektu Into the Roots.

Zespół operuje w swojej warstwie muzycznej zarówno zasłyszanymi liniami melodycznymi etnicznych pieśni jak i autorskimi kompozycjami inspirowanymi muzyką korzenną. Charakterystyka gry oscyluje pomiędzy otwartą improwizacją osadzoną w jazzie i free jazzie, a mocnym groovem. Charakterystycznym elementem składu są też elementy transowe które podkreślają etniczny charakter nawiązując poprzez instrumentarium do muzyki hinduskiej, afrykańskiej, indiańskiej, słowiańskiej, w tym poprzez instrumentarium najmocniej marokańskiej. Zespół cały czas poszerza swoje inspiracje i tym samym brzmienie bandu o coraz to nowe wpływy. W 2022 r odbył trasę koncertową po Meksyku która poszerzyła świadomość zespołu o kolejne muzyczne doświadczenia. W składzie Damasiewicz/Szpura/Kozera grali m.in na Euro Jazz Festival Mexico City, Warsaw Summer Jazz Days, Belgrad Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa. W składzie z El Boudanim natomiast na True Tone, Las, Teatr Sejneński, Ethno Jazz Beskidy. Ich albumy Śpiwle, Watra, Świtanie z góralami z Suchej Beskidzkiej były bardzo wysoko ocenione przez krytyków i znalazły się w ścisłej czołówce wydawniczej 2021/2022.

Piotr Damasiewicz
www.piotrdamasiewicz.com
Funpage Into The Roots
https://www.facebook.com/PiotrDamasiewiczIntoTheRoots
Piotr Damasiewicz Into The Roots trio
Linki do Koncertów

https://youtu.be/hcoGDqB9D6E?si=ydOhVW3uCorsOj0l

Bartek Chaciński
polifonia.blog.polityka
(…) większość tego materiału jest próbą pogodzenia transowości gatunków z północnej Afryki (można się tu spokojnie odnosić do przedsięwzięć Joshuy Abramsa) z transowością Karpat i jazzową improwizacją opartą na motywach tradycyjnych.

(…) Acz Watra wydaje się na tym tle zespołem grającym muzykę jaśniejszą w barwie i przejrzystą jak górskie powietrze. Zszywającą afrykańskie i beskidzkie podobieństwa, ale pozostawiającą różnice i skrajności.

Maciej Nowotny
Polis-jazz blog spot.

Polski jazz nie słyszał do tej pory czegoś takiego! Niewiele razy wcześniej element ludowy brzmiał tak prawdziwie, że słuchacz ma wrażenie , że muzyka nie jest nagrana na jazzowym koncercie czy ludowej potańcówce, ale raczej na jakimś obrzędzie inicjacji, w czasie jakiegoś rytuału, w przestrzeni, miejscu, czasie znajdującym się poza kontekstami, w których zwykle umieszczamy muzykę rozrywkową.

Magazyn Audio
Marek Dusza

Muzyka Piotra Damasiewicza fascynuje otwartą formułą, w której muzycy różnych stylów inspirują się wzajemnie, zachwyca naturalnym brzmieniem instrumentów i głosów. Jej medytacyjny charakter zachęca do rozważania istoty muzyki jako wspólnego języka różnych kultur, a rytmem wzbudza emocje. „Watra” to jeden z najciekawszych polskich albumów łączący jazz i folk

Tomasz Janas
Polskie Radio

Twórcy albumu Watra stworzyli nową jakość, nową wartość będącą jednocześnie wyrazem obopólnej artystycznej fascynacji, jak i niewymuszonej przyjemności czy radości bycia razem. Współtworzenia tak bezpretensjonalnej (choć zarazem ważkiej i ambitnej) całości. Ten luz, tę swobodę, ale też szacunek i pasję muzykowania słychać na płycie. I to one sprawiają, że słucha się jej z taką przyjemnością.

BIOGRAMY MUZYKÓW – INTO THE ROOTS
Mustapha El Boudani – El Boudani Mus, urodził się w tradycyjnej rodzinie Nomadów. Pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M’Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Jest wokalistą,
kompozytorem, gitarzystą i bębniarzem. Gra na gumbri oraz kastanietach (karkabat)– instrumentach charakterystycznych dla muzyki Gnawa oraz prezentuje tradycyjny taniec regionu saharyjskiego. Utwory wykonuje w języku Hassani. Dźwięki bębnów, blues saharyjski, tradycyjna muzyka Hassani, transowa muzyka Gnawa, arabskie linie melodyczne, andaluzyjskie rytmy flamenco – to można usłyszeć w repertuarze artysty.
Muzyk reprezentuje Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Marokańskiej „Africae Deserta Project” w Polsce oraz w Maroko. Od 2015 r. współrealizuje projekt „Górale na Saharze – Nomadzi w Beskidach”. Mieszka w Beskidach i bliska jest mu kultura Górali Śląskich i Żywieckich. Grał i występował z muzykami na terenach łuku Karpat Polskich, tworząc fuzję muzyki góralskiej z muzyką Nomadów z Sahary. W 2018 ukazała się płyta CD El Boudani Mus „Nomad”, na której zagrali również nasi Górale Żywieccy. W Polsce występował m.in. African Beats Festival, Czarn OFF Fest, Festiwal Kultury Podróży Światopogląd w Toruniu, Festiwal EtnoKraków/Rozstaje, Blues nad Bećvou. Ethno Jazz Beskidy – z góralami i muzykami jazzowymi, Zadymka dla Afryki.
„Autentyczna Wirtuozeria”
Gazeta Wyborcza
„Prawdziwa Magia Pustyni”

Jazz Forum

Paweł Szpura  – Perkusista, związany ze sceną warszawskiego klubu Pardon, To Tu. Członek kilku stałych projektów muzycznych, m.in. Hera, Cukunft, Wovoka. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim.

https://culture.pl/pl/tworca/pawel-szpura

Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu.
Damasiewicz już od ponad dekady jest w nieustannej muzycznej i nie tylko ,,drodze”. Można powiedzieć, że charakteryzuje go bycie ,,w ciągłym ruchu”. Jednymi z najważniejszych działań, na których się koncentruje, jak sam to określa, to podróże w głąb siebie i jednocześnie w głąb dźwięku. W 2019 roku jako pielgrzym-muzyk przebył samotnie drogę 4186 km na piechotę z granicy ukraińskiej do Santiago de Compostela. Podczas półrocznej wędrówki zrealizował ponad 100 nagrań swoich solowych impresji w różnych przestrzeniach sakralnych, gdzie badał charakterystykę akustyczną wybranych miejsc. Podróżując po całym świecie reaguje na sytuacje i miejsca, z którymi wchodzi w interakcję dźwiękową niejednokrotnie eksperymentując z akustyką, obiektami i instrumentami. Odbył muzyczne podróże do Afryki, Azji, Ameryki Północnej i dużej części Europy.
Twórczość i grę Damasiewicza można usłyszeć w różnych autorskich odsłonach: „Power Of The Horns”, „Into the Roots”, „L.A.S. Collective”, „Vienesse Connections”, orkiestrowe utwory, takie jak „Hadrons” „Suita 29″, Kompozycja na 37 improwizatorów, „Some Kind Of Greek Story”. Obecnie działa w obrębie powołanej przez siebie muzycznej fundacji i zarazem wydawnictwa pod nazwą L.A.S. listening and sounding. Wspólnie z Jerzym Batyckim prowadzi festiwal w górach łączący tradycję i folk z muzyką najnowszą i jazzem. Artyści, z którymi Piotr Damasiewicz występował: David Murray, Jason Moran, James Carter, Tomasz Stańko, Lotte Anker, Magda Mayas, Phil Minton. Jest laureatem m.in Nagordy fonograficznej Fryderyk, nagród Czesława Niemena, Krzysztofa Komedy, nagrody muzycznej Warto. Kilkukrotny laureat Top 1 trębacz roku w Jazz Forum. Z Into The Roots zdobywca Grand Prix na Nowej Tradycji ( Polskie Radio) w 2023r.

Dodaj komentarz