Piotr Damasiewicz – trąbka, harmonium, głos, percussions
Mustapha El Boudani – gumbri, śpiew, gitara
Paweł Szpura – perkusja
27.07.2025 20:00
KLUB ALCHEMIA – SUMMER JAZZ FESTIVAL KRAKÓW
Into The Roots miał okazję pierwszy raz spotkać się muzycznie z El Boudani w Beskidach w 2022r. w ramach rezydencji Ethno Jazz Beskidy z muzykami ze Składu Niearchaicznego łącząc muzykę Beskidu Żywickiego, jazzu i muzyki saharyjskiej z Maroka. Jako trio w składzie Damasiewicz/Szpura/Boudani wystąpili potem m.in na festiwalach True Tone, LAS, z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworząc unikatowy orkiestrowy projekt muzyczny prowadzony przez Piotra Damasiewicza z którym wystąpili na deskach sceny sejneńskiej i podczas finału Ethno Jazz Beskidy, następnie wzięli udział w sesji nagraniowej audiovideo w ramach Art Of Freedom Jazz festival w Teatrze Boto w Sopocie.
Genezę Into the Roots powołaną przez Piotra Damasiewicza należy podejmować w dwóch wiodących wymiarach, zdefiniowanych w samej nazwie projektu. Etniczność i naturalna ekspresja, kontekst miejsca, jego ducha i specyfiki kulturowej – to elementy niezbędne do zrozumienia specyfiki powstania projektu Into the Roots.
Zespół operuje w swojej warstwie muzycznej zarówno zasłyszanymi liniami melodycznymi etnicznych pieśni jak i autorskimi kompozycjami inspirowanymi muzyką korzenną. Charakterystyka gry oscyluje pomiędzy otwartą improwizacją osadzoną w jazzie i free jazzie, a mocnym groovem. Charakterystycznym elementem składu są też elementy transowe które podkreślają etniczny charakter nawiązując poprzez instrumentarium do muzyki hinduskiej, afrykańskiej, indiańskiej, słowiańskiej, w tym poprzez instrumentarium najmocniej marokańskiej. Zespół cały czas poszerza swoje inspiracje i tym samym brzmienie bandu o coraz to nowe wpływy. W 2022 r odbył trasę koncertową po Meksyku która poszerzyła świadomość zespołu o kolejne muzyczne doświadczenia. W składzie Damasiewicz/Szpura/Kozera grali m.in na Euro Jazz Festival Mexico City, Warsaw Summer Jazz Days, Belgrad Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa. W składzie z El Boudanim natomiast na True Tone, Las, Teatr Sejneński, Ethno Jazz Beskidy. Ich albumy Śpiwle, Watra, Świtanie z góralami z Suchej Beskidzkiej były bardzo wysoko ocenione przez krytyków i znalazły się w ścisłej czołówce wydawniczej 2021/2022.
www.piotrdamasiewicz.com
Funpage Into The Roots
https://www.facebook.com/PiotrDamasiewiczIntoTheRoots
Piotr Damasiewicz Into The Roots trio
Linki do Koncertów
https://youtu.be/hcoGDqB9D6E?si=ydOhVW3uCorsOj0l
(…) Acz Watra wydaje się na tym tle zespołem grającym muzykę jaśniejszą w barwie i przejrzystą jak górskie powietrze. Zszywającą afrykańskie i beskidzkie podobieństwa, ale pozostawiającą różnice i skrajności.
Polis-jazz blog spot.
Polski jazz nie słyszał do tej pory czegoś takiego! Niewiele razy wcześniej element ludowy brzmiał tak prawdziwie, że słuchacz ma wrażenie , że muzyka nie jest nagrana na jazzowym koncercie czy ludowej potańcówce, ale raczej na jakimś obrzędzie inicjacji, w czasie jakiegoś rytuału, w przestrzeni, miejscu, czasie znajdującym się poza kontekstami, w których zwykle umieszczamy muzykę rozrywkową.
Marek Dusza
Muzyka Piotra Damasiewicza fascynuje otwartą formułą, w której muzycy różnych stylów inspirują się wzajemnie, zachwyca naturalnym brzmieniem instrumentów i głosów. Jej medytacyjny charakter zachęca do rozważania istoty muzyki jako wspólnego języka różnych kultur, a rytmem wzbudza emocje. „Watra” to jeden z najciekawszych polskich albumów łączący jazz i folk
Polskie Radio
Twórcy albumu Watra stworzyli nową jakość, nową wartość będącą jednocześnie wyrazem obopólnej artystycznej fascynacji, jak i niewymuszonej przyjemności czy radości bycia razem. Współtworzenia tak bezpretensjonalnej (choć zarazem ważkiej i ambitnej) całości. Ten luz, tę swobodę, ale też szacunek i pasję muzykowania słychać na płycie. I to one sprawiają, że słucha się jej z taką przyjemnością.
Jazz Forum
https://culture.pl/pl/tworca/pawel-szpura