W grze zespołu Osjan obecna jest niemalże cała światowa kultura muzyczna – brzmienia i frazy inspirowane muzyką indyjską przeplatają się z folklorem afrykańskim, arabskim i dalekowschodnim, a duszne, transowe fragmenty, przywodzące na myśl misteria południowoamerykańskich Indian, zderzają się z muzyką klasyczną i jazzem.
W muzyce Osjana centralne miejsce zajmuje rytm, ten najbardziej pierwotny i obecny we wszystkich kulturach element muzyki, a równie ważnym elementem jest cisza pomiędzy dźwiękami.
Pomimo że fenomenalny zespół tworzy już tak długo, nadal znajduje się liczna grupa ludzi, którzy chcą zagłębiać się w świat dźwięków wymagający odbiorcy wrażliwości i skupienia.
Koncerty i płyty legendarnej grupy niezmiennie cieszą się powodzeniem. Wszędzie sale przepełnione są zarówno młodzieżą, jak i ludźmi starszymi. Jak przed laty ludzie poszukują muzyki spontanicznej, powstającej na ich oczach.
„…Pierwsi fani Osjana są dziś statecznymi obywatelami, a na koncert przyprowadzają dzieci. Ale bez obaw, muzyka Osjana to nie relikt, nadal brzmi „na czasie”…”
Gazeta Wyborcza
Bilety 70 zł w przedsprzedaży, 90 zł w dniu koncertu.
Grupa Osjan powstała na początku lat 70-tych. Założycielami byli współpracujący z zespołem Anawa Jacek Ostaszewski i Marek Jackowski. Dołączył do nich Tomasz Hołuj. Początkowo grupa była pod wpływem klasycznej muzyki hinduskiej.
W utworach pobrzmiewały również tony muzyki awangardowej, klasycznej i ludowej. W 1975 roku z zespołu odszedł Marek Jackowski, by wspólnie z Milo Kurtisem założyć rockową formacje Maanam.
Następnie Ostaszewski i Hołuj zaprosili Milo Kurtisa do pracy w Osjanie. Na przestrzeni blisko 30 lat zespół często zmieniał skład i obsadę instrumentalną, gościnnie występowali również z Osjanem wybitni polscy jazzmani m.in. Tomasz Stańko i Paweł Jarzębski, a także legendarny trębacz Don Cherry, szaman z plemienia Cheronee i inni.
Obecnie Osjan powrócił do najsilniejszego składu, który tworzą: Jacek Ostaszewski, Milo Kurtis, Wojciech Waglewski i Radosław Nowakowski.
18 maja 2013 o godz 9 :25, Marek Jackowski napisał do swoich przyjaciół – fanów na Facebooku: „Drodzy przyjaciele i korespondenci! Jeżeli nie odpisuję to znaczy, że pracuję w studio. Zaległości nadrobię w wolnej chwili. Tymczasem życzę miłej, gorącej soboty i niedzieli”….
Poniżej : Ossian,— Księga deszczu VI : Jacek Ostaszewski – flute, dholak, śp. Marek Jackowski – guitars, Tomasz Hołuj – tabla, gongs, percussion (1973).