Ondrej to jednoosobowa orkiestra didgeridoo to chyba najlepszy sposób by opisać niezwykłość muzyki tego fenomenalnego artysty. Oryginalny styl gry to rezultat całkowitego poświęcenia się temu instrumentowi.
Od ponad dwóch dekad i z coraz większą intensywnością Ondrej stale rozwija i definiuje na nowo swoje własne unikalne podejście do didgeridoo.
Fakt, że stosuje głównie niezwykle długie Dido – nawet do 4 metrów długości, pozwala mu uzyskać wyjątkowo głębokie tony i grać znacznie szerszy zakres dźwięków i podtekstów niż na standardowych Didgeridoo.
Każda kompozycja, czy piosenka – jak on ją określa, jest bardzo odmienna w stylu, począwszy od break- eatu i organic Didgeridoo techno, aż po trance, ambient i wszystko pomiędzy.
W ostatnich latach Ondrej upowszechnia swój styl i nowoczesne podejście do Didgeridoo na festiwalach na całym świecie. Ale przede wszystkim, nagrywa solowe płyty didgeridoo, występuje w klubach i na scenach w krajach takich jak Japonia, Australia, Kanada, USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Włochy i w krajach Europy Wschodniej – Czechy, Słowacja, Polska, na Węgrzech i Ukrainie.
Bierze udział w projektach i trasach z muzykami różnych gatunków. W ramach muzyki klasycznej uczestniczył w adaptacji „Cztery pory roku” Vivaldiego, współpracował ze śpiewakami operowymi i filharmonikami oraz artystami reprezentującymi world music, jak na przykład afrykański perkusista Mohamed Bangoura (ex Percussion de Guineé, National Ballet Ensembles). Brał udział w eksperymentalnym projekcie rytmu The gathering of Drummers 2005-08 (CD – Slet Bubeniků 05,06) i trasie po Europie.
Zagrał gościnnie z muzykami jazzowymi w projekcie Smell of Jazz na Ukrainie w 2005 r. Występował wspólnie i nagrywał płyty z wieloma znanymi współczesnymi muzykami w Pradze takimi jak Jaz Coleman czy Monkey Business.
Ondrej bierze udział również w elektronicznych i tanecznych imprezach muzycznych, na przykład Creamfields w 2008, które jest największym festiwalem muzyki tanecznej w Europie środkowej. Jest członkiem zespołu Autopilote (CD – IDO , EMI 2008) eksperymentując z wykorzystaniem elektronicznego Didgeridoo.
Ondrej stale poszukuje materiałów odpowiednich do stworzenia wspaniałych instrumentów, gra i tworzy Didgeridoo ze szkła z czeskimi mistrzami tradycyjnej obróbki szkła. Wraz z japońskim artystą Yas-kaz tworzył instalację dźwiękową na bazie szkła i instrumentów muzycznych.
Poza byciem wirtuozem Didgeridoo, jest również znanym artystą. Ondrej ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Pradze, AVU Praha 1997-2003. W 2005 roku został wybrany przez Czechy by prezentować swoje projekty artystyczne na Expo w Aichi w Japonii. Z inspiracji tym wydarzeniem powstała wyjątkowa wystawa o nazwie Orbis Pictus, w którą Ondrej Smeykal był również aktywnie zaangażowany z wieloma innymi znanymi artystami. Projekt ten jest pokazany na całym świecie w większych miastach i będzie wystawiany łącznie przez 30 lat. Obejrzało go już setki tysięcy osób.
Dominik Muszyński
Człowiek orkiestra. Muzyk, menedżer, animator kultury etnicznej, piercer.
Od 1991 r. zajmuje się muzyką i promocją kultury etno. Gra na wszelkiego rodzaju instrumentach perkusyjnych, a w szczególności na bębnach conga i djembe. Jest liderem zespołu Wadada (czyt. ładada), z którym koncertuje na terenie całej Polski i nie tylko. Projekt ten związany jest z perkusyjną muzyką etniczną z Afryki Zachodniej, Kuby, Jamajki, Brazylii, Gruzji, Azji, Australii, Bliskiego Wschodu i był jednym z pierwszych zespołów tu, w kraju nad Wisłą, uprawiających taką muzykę.
W ciągu dwudziestoletniej działalności scenicznej, zagrał kilkadziesiąt tras koncertowych i ponad 1000 koncertów. Jest edukatorem w Szkole Perkusyjnej „Yamaha”. W 2004 roku, kiedy to nastąpiła fala zainteresowania bębnami, a w szczególności ich integracyjnymi możliwościami, zapoczątkował na dużą skalę warsztaty wyjazdowe dla szerokiej grupy odbiorców. Od placówek resocjalizacyjnych po duże korporacje. Warsztaty integracyjne przeprowadza na terenie całej Europy.
Od 2004 roku z Ondre zagrali ponad 100 koncertów w całej Polsce.
Twórca projektu WADADA.
BILETY 30 pln