Człowiek będący nikim staje się najpotężniejszym głosem wszechczasów. Jego kariera rodzi się równolegle z popkulturą. Życiorys barwny, niejednoznaczny, którym można byłoby obdzielić nie jeden scenariusz filmowy…
Nowe spojrzenie na piosenki Sinatry ma na celu podkreślenie artystycznego aspektu w jego twórczości, którą dzisiejsze czasy sprowadziły do roli muzyki użytkowej, towarzysząc nam najczęściej w sklepach, restauracjach czy w muzyce do reklam, co powoduje że nikt nie zwraca uwagi na to z jakim kunsztem wykonana jest jego muzyka, oraz jaki niesie za sobą niesamowity ładunek emocjonalny. Projekt ten jest również rodzajem hołdu nie tylko dla geniuszu Franka Sinatry ale też właśnie dla amerykańskiej kultury XXw której tak sporą część stanowi jazz, mający ogromny wpływ na kształtowanie się muzyki improwizowanej.
WSTĘP 30 zl
O zespole:
„Ach, jak oni grali! Jakby niebo miało spaść na ziemię i roztrzaskać się na miliony świetlistych kawałków. Mocne, męskie, jazzowe granie. Pospieszalski wydobywał ze swojego tenorowego saksofonu dźwięki o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia.”
Gazeta Trybunalska
Po wielu latach zbierania doświadczeń i inspiracji u innych muzyków, Marek Pospieszalski prezentuje autorski projekt, własny obraz muzyki która czerpie z całego dobrodziejstwa jazzu i muzyki improwizowanej ale i wszelkich innych kreatywnych gatunków. Przede wszystkim jest w nim duża doza zespołowego grania, które objawia się m. in. przez grę fakturami oraz wielopłaszczyznowym prowadzeniem narracji. Melodyczna baza zderza się tu z sonorystyką, to wszystko bez mrugania okiem i chowania się za maską kabaretu. Jest to muzyka szczera, intensywna, odważna i poważna.
Do zespołu Pospieszalski zaprosił swojego muzycznego „brata” Maksa Muchę który jest jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów młodego pokolenia w kraju, oraz czołówkę młodych muzyków z berlińskiej sceny, pianistę Eliasa Stemesedera oraz perkusistę Maxa Andrzejewskiego.
MAREK POSPIESZALSKI
„(…)Pospieszalskiego pod względem techniki saksofonowej stawiam na absolutnym szczycie mistrzowskiego opanowania tego instrumentu”
Piotr Iwicki /JAZZ FORUM/
Saksofonista, klarnecista. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Od najmłodszych lat zafascynowany awangardą jazzową, muzyką improwizowaną oraz nowymi brzmieniami, otwarty na wszelkie muzyczne gatunki. Na swoim koncie ma udział w kilkudziesięciu festiwalach m. in. MOERS JAZZ FESTIVAL, DELHI JAZZ FESTIVAL, UTSAV JAZZ FESTIVAL, EXPO SHANGHAI 2010, EUROPEAN JAZZ FESTIVAL IN ATHENS, ARS MUSICA FESTIVAL BRUSSELS, JAZZFORUM BUDAPEST, WARSAW SUMMER JAZZ DAYS, TAURON NOWA MUZYKA, OPEN’ER FESTIVAL, OFF FESTIWAL, ENTER MUSIC FESTIVAL. Koncertował w takich salach jak Queen Elizabeth Hall w Londynie, Sunset/Sunside w Paryżu, Fasching w Sztokholmie czy wiedeńskim Porgy and Bess. Brał udział w dziesiątkach koncertów radiowych i
telewizyjnych.
Udziela się głównie na polu muzyki improwizowanej. Razem z Tomaszem Sroczyńskim wydał swój autorski album „BARENESS”. Aktualnie jest członkiem kwintetu Wojtka Mazolewskiego z którym nagrał dotychczas trzy albumy. Nagrywał i koncertował z Dennisem Gonzalezem i jego „Yealls At Eeals”, Marco Eneidim, Piotrem Damasiewiczem i „Power of the horns”, Empe 3 Mateo Pospieszalski Project, YeShe, Graal, Yanina Free Wave. Współpracował z Krzysztofem Knittlem, Maciejem Obarą, Pawłem Kaczmarczykiem, Nikolą Kołodziejczykiem, Jerzym Mazzollem, Rafałem Mazurem, ale również z artystami sceny elektronicznej, popowej, czy rockowej takimi jak Igor BOXX(Skalpel), Fisz/Emade, Zakopower, Armia. Z Qbą Janickim, Bartłomiejem Chmarą i Tomaszem Sroczyńskim współtworzy zespół Tirvious Wagon. Razem z bratem Łukaszem oraz kuzynami Szczepanem i Nikodemem tworzą synthpopowy zespół Santa Barbara.
ELIAS STEMESEDER – fortepian
http://eliasstemeseder.com
MAX MUCHA – kontrabas Jeden z czołowych basistów młodego pokolenia. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez kilka lat zdobywał szlify pod okiem Grega Cohena w Berlinie, gdzie nawiązał współpracę m. in. z Eliasem Stemesederem, Maxem Andrzejewskim, Philippem Gropperem, Ronnym Graupe ,Tomem Arthursem. Jest również członkiem zespołów Dominika Wani, Piotra Damasiewicza, Sławka Jaskułke, Kuby Płużka czy czesko polskiego kolektywu Inner Spaces. Na swoim koncie ma udział w wielu festiwalach m. in. Jazzfest Berlin, Moers Festival, Delhi Jazz Festival, Getxo Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days. Jest również laureatem konkursów takich jak Jazz Hoileaart w Belgii, Jazz Juniors, hiszpańskie Getxo Jazz. Współpracował również z kwintetem Christiana Scotta, Loganem Richardsonem, Garym Thomasem, Stephenem Rileyem, Nelsonem Verasem, Tomaszem Stańko, Adamem Pierończykiem, Mateuszem Pospieszalskim, Maciejem Obarą.
MAX ANDRZEJEWSKI – perkusja
http://maxandrzejewski.de [4]
Wszystkie fotografie autorstwa MICHAŁA CHMIELEWSKIEGO
Links:
——
1] http://marekpospieszalski.8mer
[2] https://marekpospieszalski.ban
[3] http://eliasstemeseder.com/
[4] http://maxandrzejewski.de/