Hajda Banda / Гайда Банда – polsko – białoruski koncert do tańca !

Najszybsza kapela Puszczy Białowieskiej powraca do Krakowa! Podlaski wieczór w Alchemii – na finał pierwszej zagranicznej trasy zespołu!

Hajda Banda / Гайда Банда
2024-04-14, 19:00 – dwuczęściowy koncert do zabawy, zadumy i tańca
Kraków – Alchemia, Estery 5, 31-056 Kraków
Bilety:
50 zł w przedsprzedaży – alchemia.com.pl 
60 zł w dniu koncertu

Hajda Banda / Гайда Банда
Podlaski bigband w Twoim głośniku!

O zespole:
Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polska grupa wykonująca tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, pieśni i piosenki wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z archiwalnych nagrań oraz ze spotkań z mistrzami muzyki wiejskiej. W składzie zespołu słyszymy akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy. Jedyny na świecie “podlaski bigband” swoje inspiracje czerpie od takich twórców jak m.in. Wiera Grygoruk, Edmund Brożek, Stanisław V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów ”Żemerwa”.
24 lutego 2023 nakładem Karrot Kommando ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana “Hajda!”. Wydanie płyty wsparło ponad 120 fanów grupy w ramach zbiórki crowdfundingowej. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Hajda Banda / Гайда Банда powstała w 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej. Mieszkający w Warszawie, Bielsku Podlaskim, Rybniku i Krakowie muzycy zespołu swoje doświadczenia gromadzą także w innych zespołach i projektach, takich jak Sw@da, Kapela Brodów, Orkiestra Taneczna Bonanza i Duality.

Skład:
Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew
Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy, śpiew
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa, śpiew

Video:
https://youtu.be/uGGY4V9HUn0?t=6708
https://youtu.be/75HuRqsmhpc
https://youtu.be/fDtH9Ewnm8g
https://youtu.be/_1roP9copdM

Zapraszamy także na poprzedzające występ w Alchemii koncerty zespołu Hajda Banda / Гайда Банда:
04.09. – CZ – OSTRAVA – BARRÁK
04.10. – HU – BUDAPEST – HÁLÓ S4 (táncház)
04.11. – HU – BUDAPEST – Szimpla Kert – RITMO (showcase)
Trasa jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Kultura polska na świecie”.

Dodaj komentarz