Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budo- wania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.
Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na kompozycjach własnych lub też przygotowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego, zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie.
Bester Quartet dokonał niezliczonej ilości nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, a także współpracował w wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha Tomasz Ziętek i inni.
Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych oraz klubach muzycznych, m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Finlandii, Włoszech, Estonii, Francji, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Serbii, Bułgarii, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech oraz Kanadzie.
Owocem wieloletniej współpracy z niezwykle prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest wydanie jak dotąd siedmiu albumów.
Bilety 25 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu
Jarosław Bester (Polska) | akordeon |
Jarosław Tyrała (Polska) | skrzypce |
Oleg Dyyak (Polska) | akordeon, klarnet, perkusja, duduk |
Mikołaj Pospieszalski (Polska) | kontrabas |
Jarosław Bester – akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych.
Jest twórcą Bester Quartet ( dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.
W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i w świecie.
W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii, a także w Polsce.
Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Kanadzie i Hiszpanii.
Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją. Spośród wielu nazwisk które można by wymienić są takie wybitności jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Jorgos Skolias, Vitold Rek, Bronek Duży, i wielu innych.
Jarosław Tyrała skrzypek, urodził się 25.06.1974 w Krakowie.
W wieku 6 lat zafascynowany muzyką rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Przeszedł wszystkie szczeble edukacji muzycznej. W 2002 roku uzyskał dyplom magistra sztuki Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec znakomitego pedagoga prof. Mieczysława Szlezera. Od najmłodszych lat brał czynny udział w życiu muzycznym występując jako solista na wielu scenach w Polsce i poza jej granicami.
Przez wiele lat był również solistą i koncertmistrzem orkiestry kameralnej specjalizującej się w wykonawstwie muzyki barokowej i klasycznej. Zainteresowania muzyczne skrzypka nie ograniczały się jedynie do muzyki klasycznej, w wieku 11 lat podejmuje rolę kapelmistrza, koncertując na scenach całego świata. Wiele lat pracy podpartych zdolnościami i wyrazistą osobowością wykształciło skrzypka o nienagannej technice gry, doskonałej dbałości o dźwięk, pełnego inwencji i pomysłów interpretacyjnych. Jego wielkie zaangażowanie i oddanie na scenie stwarza zawsze niezapomnianą kreację artystyczną.
Od 1997 za namową Jarosława Bestera współtworzy zespół Cracow klezmer Band, z którym nagrał jak dotąd siedem albumów w prestiżowej wytwórni Johna Zorna „ Tzadik ”. Ma również na swoim koncie wiele nagrań dla radia i telewizji m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji, Finlandii, oraz w Polsce. Koncertował na wielu scenach i w klubach muzycznych na całym świecie.
Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami zarówno z kręgu muzyki poważnej jak i rozrywkowej. Są to m.in. Krzysztof Penderecki, Vladimir Ponkin, John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Frank London, Jorgos Skolias.
Oleg Dyyak
Multiinstrumentalista, grający na akordeonie, klarnecie i instrumentach perkusyjnych – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Wcześniej koncertował jako solista oraz kameralista, wykonując utwory z dorobku literatury akordeonowej.
Obecnie koncertuje w składzie uznanego w szerokich kręgach muzycznych na całym świecie zespołu „The Cracow Klezmer Band” a obecnie Bester Quartet. Z tym zespołem również dokonał szereg nagrań, które ukazały się w prestiżowym nowojorskim wydawnictwie „Tzadik”.
Mikolaj Pospieszalski
Urodzony w Częstochowie, student kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie. Przygodę z muzyką rozpoczął już jako małe dziecko, biorąc udział w rodzinnych projektach muzycznych m.in. „Kolędy Pospieszalskich”, czy „Muzyka Źródeł”.
Był członkiem zespołów Arka Noego oraz 2tm2,3 akustycznie. Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec natomiast grę na kontrabasie rozpoczął na studiach.
Współtwórca zespołu DAGADANA. Wraz z tym zespołem otrzymał nagrodę muzyczną „Fryderyk” w kategorii Album Roku Etno/Folk/Muzyka Świata za rok 2010. Laureat Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców. Nominowany do nagrody Kulturalne Odloty Krakowa w 2012 roku.