W okolicach 2004 roku zakończył działalność bydgoski zespół Charlie Sleeps, a wcześniej grać przestała Piąta Strona Świata. Zakiełkował wówczas nowy muzyczny byt, którego członkowie, korzystając z dotychczasowych doświadczeń, zaczęli pisać zupełnie nową historię. Płyta 3moonboys nagrana w bydgoskim Mózgu początek tej historii dokumentuje. Zespół najlepiej jednak czuł się na scenie. Bliski kontakt z publicznością, pasja grania na żywo, możliwość niespodzianki i niepowtarzalność każdego koncertu sprawiają największą radość.
Dwa lata później nagrany w stodole na Mazurach album Only music can save us to już przemyślany krążek i bardziej świadomy kierunek poszukiwań; płyta, która zebrała dobre recenzje i otworzyła nieco szerzej drzwi do muzycznej sceny.
Ponieważ zespół lubi zaglądać do ogródków pokrewnych dyscyplin (literatury, filmu, plastyki), szybko zrodził się pomysł na pożenienie różnych zjawisk w jednym wydawnictwie. Odpowiedzią na niezaspokojoną ciekawość okazał się flirt z liberaturą i pierwszy album liberockowy zatytułowany 16. Zespół zaczął być wówczas rozpoznawalny. Koncertował ponad sto razy na scenach małych i większych (Open’er, OFF, Planet + Doc, Ha!wangarda, Tofifest). Przejechał wiele tras (Polska, Niemcy, Słowacja). W muzykowaniu na żywo muzycy widzą szczególne spotkanie z odbiorcą traktowanym jako partner zdarzenia, co gwarantuje wzajemną inspirację.
Ogromną wagę grupa przywiązuje również do spójności ogłaszanych wydawnictw: łączy muzykę, warstwę tekstową oraz fizyczne walory w jednej, efektownej niespodziance, co potwierdza album Skakankan z okładką, która narobiła sporo szumu nie tylko w muzycznym środowisku.
3moonboys romansuje z filmem; gra na żywo zarówno do niemych obrazów z okresu niemieckiego ekspresjonizmu jak i do nowoczesnych realizacji. Zespół brał udział m.in. w ogólnopolskim Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE, prezentując na pokazie specjalnym autorską muzykę do kilku wybranych animacji. Natomiast koncert na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym TOFIFEST ukazał naturalne przenikanie muzyki i sztuk wizualnych.
Albumy (nie obejmuje wydawnictw sieciowych i kompilacyjnych):
3moonboys (2004),
Only music can save us (2006),
This is not 3moonboys (2007),
16 (2009),
Skakankan (2012),
Na tym zdjęciu wcale nie wyglądasz grubo (2014)
Skład 3moonboys:
Wojtek Kotwicki | gitara, wokal
Marcin Karnowski | perkusja, teksty
Miłosz Runge | perkusja, instrumenty klawiszowe
Piotr Michalski | bas
Radek Drwęcki | instrumenty klawiszowe
Bilety 20 zł w przedsprzedaży, 25 zł w dniu koncertu
Bad Light District
Nowy kwintet Bad Light District zastąpił stary kwartet o tej samej nazwie. Jeszcze z końcem 2013 roku do składu powołanego przez Michała Smolickiego dołączył gitarzysta Maciek Kozłowski.
Po debiutanckiej płycie „Simplifications” i jej następcy w postaci „Nothing Serious” zespół skupił się w ostatnich miesiącach na pracy nad nowymi kompozycjami, które wypełnią trzeci album grupy.
W nowym składzie udało się już skomponować sporo piosenek, które dusznym i mrocznym klimatem śmiało nawiązują do debiutanckiego albumu Bad Light District. Z tą jednak różnicą, że teraz w końcu udało się zrealizować zakusy na skondensowane i pełne brzmienie zespołu oparte na synergii elektroniki i gitar.