VLADIMIRSKA

Vladimirska to zespół pochodzący z Krakowa. Początkowo był solowym projektem wokalistki oraz akordeonistki z Kanady Scotii Gilroy, lecz w ciągu kilku lat rozrósł się do sześcioosobowego składu. Instrumentarium zespołu składa się z akordeonu, gitary, banjo, trąbki, saksofonu oraz perkusji. Muzyka skupiona wokół delikatnego głosu liderki oraz rozrywkowo brzmiącego instrumentarium rozwinęła się z czasem w niezwykły indie folk-pop o egzotycznym, karnawałowym duchu.

Już od pierwszego, krakowskiego występu grupy, w lutym 2010 roku, muzyka zespołu spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem wszędzie, gdzie ma okazję zawitać, a takich miejsc ciągle przybywa.

Vladimirska ma na swoim koncie wiele koncertów w Polsce, w Niemczech, Czechach i Słowacji. Grupa zagrała również na wielu prestiżowych festiwalach, w tym niemieckich – „Fusion Festival” (Rostock), „Down by the River” (Berlin), czy „PolkaBeats Festival” (Cottbus), polskich – „SLOT Fest” (Kraków), „Green Zoo” (Kraków), „Tak Brzmi Miasto” (Kraków), „Festiwal Filmu Niemego” (Kraków), „Krakowskie Reminiscencje Teatralne” (Kraków), „Folkowisko” (Gorajec), „Folkolory” (Szamotuły), czy „Ogród Dźwięków” (Katowice), oraz również słowackim „Barbakan Festival” (Bańska Bystrzyca). Vladimirska wykonuje również  muzykę na żywo do niemych filmów, jej wykonania to m.in.: „Mocny Człowiek” z 1929 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas „Nocy Muzeów” oraz w Warszawie podczas Warszawskiego Kina Koncertowego (2013).

Zespół również zaproszony był przez Miasto Kraków do uświetnienia koncertu na Rynku Głównym podczas Nocy Sylwestrowej (2012). Muzyka zespołu jest regularnie prezentowana przez Wojtka Waglewskiego i Fisza w programie „Magiel Wagli” na antenie radiowej Trójki.

W listopadzie 2011 roku, Vladimirska została uhonorowana „German Record Critics’ Award” („Preis der Deutschen Schallplattenkritik”) w kategorii „Folk & Folklore” za debiutancki album „Night Trains”, wydany w czerwcu 2011 w Gustaff Records.

W czerwcu 2012 wydali swój pierwszy klip do piosenki „Werewolf”, wyreżyserowany i nakręcony przez Mateo Zarębę.

Bilety 10 zł

Stylowi, niedzisiejsi i nie do pomylenia z kimkolwiek innym. Komplementowani m.in. przez Wojciecha Waglewskiego, nagradzani w zagranicznych konkursach i obecni na rodzimych festiwalach są bez wątpienia jednym z najciekawszych nowych zjawisk na polskiej scenie.

(Marcin Flint, t-mobile-music.pl) 

Ten dorastający na ulicach Krakowa kwartet gra mieszankę folku, popu, muzyki cyrkowej i przyjemnie tradycyjnego jazzu, gdzieś pomiędzy lekko melancholijną muzyką filmową a dobroduszną Polką. Przejrzysty dźwięk i prosta produkcja tej płyty doskonale odpowiada szczególnemu, charakterystycznemu brzmieniu tego zespołu. Świeżo, swobodnie, wspaniale!

(Jury „Preis der Deutschen Schallplattenkritik” – Listopad 2011)

Ich muzyka odwołuje się do klimatu bałkańsko-cygańskich filmów Gatlifa, do klezmerskiego grania Kroke, do dawnego świata wędrownych trup cyrkowych. Nie w sensie ekwilibrystyki muzycznej, ale klimatu wiecznego odchodzenia, bezdomności – i czucia się z nią u siebie. Magia.

(Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza – Czerwiec 2011)

Bardzo jestem za, ponieważ lubię orkiestry, które grają zupełnie swoją nutkę. Proszę sobie posłuchać, proszę się zakochać, proszę sobie nabyć drogą kupna płyty. Bardzo fajoskie, troszkę klezmerskie, troszkę podwórkowo-cyrkowe, naprawdę fajne.

(Wojtek Waglewski, „Magiel Wagli”, radiowa Trójka)

Scotia Gilroy – akordeon, toy piano, śpiew

Zbigniew Szwajdych – trąbka

Leszek HeFi Wiśniowski – saksofon

Kuba Duda – gitara elektryczna, banjo

Adrian Górka – gitara akustyczna, mandolina

Tomek Marzec – perkusja

 

http://vladimirska.com/

Dodaj komentarz