Adam Oleś Hurdu Trio

Czyli godka śląsko w jazzie i nie tylko … Czy można znaleźć wspólny mianownik dla jazzu i pieśni śląskiej? Niektórzy próbują.

Adam Oleś  – wiolonczelista kojarzony z jazzem postanowił sięgnąć do korzeni śląskiego folku i wykorzystać niektóre motywy dla stworzenia własnej, być może nieoczywistej, ale przez to intrygującej wersji projektu inspirowanego śląskością o nazwie hurdu_hurdu.

Adam Oleś- fot. Bogdan Krężel

Adam Oleś- fot. Bogdan Krężel

W sensie muzycznym projekt jest próbą stworzenia kolażu godki  śląskiej, prostych melodii ziemi pszczyńskiej oraz współczesnej aranżacji, która próbuje poszukiwać frapujących współbrzmień „tego stamtąd” z „tym tutaj”.

Funkcjonuje w różnych konfiguracjach : od duetu po sekstet z regionalnym zespołem śpiewaczym.

Omawiany projekt został wydany w 2012 roku  (Falami) i zdobył III nagrodę w konkursie na „Folkowy Fonogram Roku” organizowanym przez Polskie Radio Program2 , w ramach konkursu „Nowa Tradycja 2013”, na którym wokalistka Dominika Kontny otrzymała również wyróżnienie indywidualne.

Trio jest kameralną wersją projektu „Adam Oleś hurdu_hurdu” , nawiązującą do ukazania źródłowych pieśni śląskich ziemi pszczyńskiej w nowej aranżacji.

Pieśni śpiewane są po śląsku w sposób niezwykle autentyczny przez Dominikę Kontny – wokalistkę wyróżnioną w konkursie  folkowym  polskiego radia „Nowa Tradycja 2013”.

Muzyka nawiązuje do różnych form stylistycznych  – od jazzu do bluesa, przez inne formy improwizowane, po to aby nadać nowe znaczenia słowom : muzykowanie inspirowane śląskim folklorem.

Jednocześnie projekt bardzo wyraźnie nawiązuje do tradycji i źródeł, z których czerpie.

Skład:

Dominika Kontny – śpiew, wiolonczela

Adam Oleś – wiolonczela , instrumenty klawiszowe

Sławek Berny – perkusjonalia

Radek Nowicki – sax,

Bilety 20 zł

 

Dominika-Kontny-fot.-Artur-Chodacki

Dominika Kontny- (fot.-Artur Chodacki)

Dominika Kontny – studentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wiolonczeli, pasjonatka śląskości , wokalistka w projekcie „Adam Oleś hurdu_hurdu”.

Niezwykła muzykalność, wokalistyka bardzo naturalna i spontaniczna. Inicjatorka i uczestniczka wielu ansambli mniej lub bardziej formalnych.

Generalnie – energia młodości. Żorzanka.

Adam Oleś – wiolonczelista, aranżer , czasami pianista, kojarzony z środowiskiem jazzowym.

Odpowiedzialny za zestrojenie 2 projektów firmowanych jego nazwiskiem : „Dobrej Nocy i Sza ” (z udziałem Grażyny Auguścik) i „Adam Oleś hurdu_hurdu” (3 miejsce w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2012).

Z zawodu geolog , z pasji entuzjasta dialogu muzycznego w każdej formie.

Ostatnio eksplorator piękna zawartego w starych pieśniach śląskich. Żorzanin.

Sławomir Berny – perkusjonista, kolekcjoner instrumentów, stale szukający nowych wyzwań wybitny muzyk, zagrał na kilkuset płytach różnych wykonawców ze świata jazzu, world music, pop i wielu innych (m.in.  Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, zespół Kroke i.in). W projekcie „Adam Oleś hurdu_hurdu” występuje w niemal wszystkich wersjach składu stanowiąc prawdziwie bijące serce tego projektu. Krakus (mieszkaniec Krakowa)

Sławek Berny fot.Ireneusz Mrowiec

Sławek Berny fot.Ireneusz Mrowiec

Radek Nowicki – absolwent wydziału jazzu katowickiej AM, saksofonista sopranowy i tenorowy. Jest muzykiem obecnym na polskiej scenie jazzowej i stale przecierającym różnorakie szlaki. Przez ten czas współpracował  przy wielu różnych projektach (wydana pięć lat temu koncertowa płyta dołączona do magazynu Jazzforum, współpraca z Tomaszem Stańko, Audiofeeling Band czy Zbigniewem Namysłowskim). Ostatnio wspólnie z Sebastianem Frankiewiczem i Andrzejem Święsem wydał udaną płytę „Pathfinder”. W projekcie hurdu_hurdu w pełni korzysta ze swobody improwizatorskiej oraz stanowi jazzowy kontrapunkt dla wokalu.

 

Dodaj komentarz