Franciszek Pospieszalski Sextet to wyjątkowa mieszanka polskich muzyków młodego pokolenia, którzy w poszukiwaniu nowych inspiracji, oraz w celu poszerzania horyzontów sztuki wyjechali na studia do Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.
Skład zespołu jest niekonwencjonalny, a inspiracje sięgają od muzyki klasycznej poprzez muzykę rockową, jazz i muzykę improwizowaną. Franciszek Pospieszalski pozwolił w swoich kompozycjach zawrzeć polską duszę, niecierpliwą ciekawość świata oraz bezkompromisowość, w niełatwych czasem „kontrowersyjnych” brzmieniach sześcioosobowego składu.
Można powiedzieć że zespół jest złożony z dwóch trio dając tym samym drapieżne brzmienie poprzez dwa zestawy perkusyjne, dwa saksofony, nord electric piano i kontrabas.
Skład zespołu:
Marek Pospieszalski – saksofon altowy
Jędrzej Łagodziński – saksofon tenorowy
Grzegorz Tarwid – fortepian, nord
Szymon Pimpon Gąsiorek – perkusja, media elektroniczne
Albert Karch – perkusja
Franciszek Pospieszalski – kontrabas, kompozycje
Koncert promuje znakomicie przyjętą, debiutancką płytę sekstetu pt.: „1st Level”. Album złożony jest z autorskich kompozycji z pogranicza jazzu, improwizacji oraz klasycznej muzyki współczesnej, pojawią się również nowe kompozycje nie ujęte jeszcze na żadnym albumie.
___________________________
Franciszek Pospieszalski – pochodzi z muzycznej rodziny, czynny kontakt z muzyką towarzyszył mu już od najmłodszych lat. Kontrabasista, kompozytor, band leader, organizator koncertów, producent, wydawca własnych nagrań w tym albumu 'Accumulated Thoughts’ nagranym w Trio z Franciszekim Raczkowskim i Peterem Somosem. Licencjat duńskiego konserwatorium muzycznego w Kopenhadze (Rhythmic Music Conservatory). Magister Sztuki Akademi muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu. Sideman lub współtwórca zespołów takich jak Jerry and The Pelican System, The Love and Beauty Seekers, Pimpono Ensemble, Dima Gorelik Trio.
Marek Pospieszalski – .
Prowadzi własny kwartet (z Eliasem Stemesederem, Maksem Muchą i Maxem
Andrzejewskim) z którym wydał album „Marek Pospieszalski gra piosenki,
które śpiewał Frank Sinatra”. Przez prestiżowy niemiecki magazyn JazzThing
został wybrany na listę 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie („25
unerhörte kommende Großen”).
Razem z Tomaszem Sroczyńskim wydali autorski album „Bareness”
Z Qbą Janickim tworzy duet Malediwy.
Jest członkiem kwintetu Wojtka Mazolewskiego, kwartetu Kuby Płużka i
kwintetu Mateusza Pospieszalskiego.
Jędrzej Łagodziński – saksofonista i kompozytor związany z kopenhaską sceną poszukującą. Jego wyjątkowy sposób gry na saksofonie łączy w sobie dzikość i surowość improwizacyjnych eksploracji z brzmieniem pełnym ciepła i melodyjności.
W Polsce znany przede wszystkim z jego autorskiego projektu LOVE oraz tria The Love And Beauty Seekers.
Współzałożyciel wydawnictwa płytowego Love & Beauty Music.
Grzegorz Tarwid – pianista i kompozytor. Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą, ale też Marcinem Maseckim czy Janem Młynarskim. Współtworzy: autorski kwartet z Maciejem Kądzielą, Andrzejem Święsem i Krzysztofem Szmańdą, trio Sundial (z Wojciechem Jachną i Albertem Karchem), duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt SPRZEDAM z Maciem Morettim i Jędrzejem Łagodzińskim oraz duet Alfons Slik z Szymonem Gąsiorkiem. W styczniu tego roku był kuratorem festiwalu Piano Room w warszawskim klubie SPATiF
.
Szymon Gąsiorek – polski perkusista, kompozytor i improwizator zamieszkały w Kopenhadze, aktywny w wielu kontekstach.
Znany m.in. z zespołów takich jak: Pimpono Ensemble, The Love And Beauty Seekers, G•Bop Orchestra, Wood Organization czy Alfons Slik.’.
Albert Karch – perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Interesuje się każdym z etapów tworzenia muzyki, wzbogacaniem środków i metod wykonawczych, a jego największą inspiracją jest dźwięk sam w sobie. Ceni sobie delikatność i subtelność przekazu. Pasjonuje się językiem japońskim i podróżami, przez co koncertował w m.in. w Japonii, Danii, Niemczech, Rosji, czy Anglii. Współlider Albert Karch/ Yuta Omino Quartet, producent dream-popowego elektronicznego duetu NENNE oraz muzyk sesyjny, mający na koncie liczne nagrania i uznanie krytyki.
_____________________________
RECENZJE
Tomasz Pierchała:
“Młodzieńcza energia dosłownie tryska gejzerami pomysłów. Inspiracje migoczą przed oczami słuchaczy, jak w oszalałym kalejdoskopie. Mnóstwo w tej muzyce również poczucia humoru i niczym nieskrępowanej zabawy, podobnie jak poważnych tonów, zastanowienia i zatrzymania się w biegu na chwilę (…) Z całą pewnością ten projekt należy do jednego z najciekawszych projektów muzycznych, jakie pojawiły się na młodej polskiej scenie jazzowej”
Bartek Chaciński:
„1st Level to płyta krótka, mocna i dobitnie potwierdzająca, że nowa kapitalna polska generacja jazzowa narodziła nam się w państwie duńskim. (…)
Potężną – po skandynawsku grającą – sekcję rytmiczną konfrontują z dość finezyjnymi i lekkimi partiami fortepianu czy pianina elektrycznego. Wymykają się ze skandynawskiej formuły mocnego grania, prąc w kierunku ludowych zawijasów (…) A najlepsi są, gdy pianino elektryczne mija się w funkcji głównego głosu z saksofonami. (…)
1st Level wydaje się określeniem swobodnej pozycji tej grupy muzyków, którzy potrafią iść właściwie w każdym jazzowym kierunku. Jak to bywa u Polaków, ładnie nawiązują do muzyki filmowej (…) ale czują też rocka i – co rzadkie, a dla mnie zawsze bardzo ważne – potrafią się wpisać także w ekscentryczne, nie do końca wyeksploatowane pomysły jazz-rockowej sceny europejskiej czy nawet francuskiego nurtu zeuhl”.
_____________________________
BILETY
dostępne w dniu koncertu w cenie 30 zł
Kilka przydatnych linków:
https://web.facebook.com/FP6tet/
https://open.spotify.com/album/0SLvitriAOoixF2ZJeC0z6
https://www.youtube.com/watch?v=mlhtyePWEMU&t=9s
http://store.for-tune.pl/franciszek-pospieszalski-sextet-1st-level
Jeden komentarz do “Franciszek Pospieszalski Sextet”
Napisz komentarz →