The Thing & DKV – Krakowska Jesień Jazzowa – koncert w Manggha

Przed nami spotkanie muzyków, którzy się znają, grają ze sobą nie od dziś i łączą dwie muzyczne tradycje awangardowego jazzu z Chicago (DKV) i jego skandynawskiego wydania (The Thing).

Koncert odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

THE THING

Oto trio w prawdziwym tego słowa znaczeniu. W The Thing nikt nie wysuwa się na pierwszy plan – tu każdy z muzyków jest witalną częścią pierwszej linii frontu. Choć ich muzykę klasyfikuje się ich jako jazz, The Thing nie przypomina niczego, co z jazzem zwykło się utożsamiać.

Założone w 2000 r. w Sztokholmie trio tworzą dobrze znany polskiej publiczności Mats Gustafsson, kontrabasista Ingebrigt Håker Flaten oraz perkusista Paal Nilssen-Love.

Zaczynając od autorskich interpretacji utworów trębacza Dona Cherry’ego, muzycy doszli do przeróbek piosenek tak odległych od jazzu wykonawców jak The Cramps, The White Stripes czy Lightning Bolt…

W tym szaleństwie jest jednak metoda. Pochodzący z szwedzkiego miasta  Umeå Gustafsson zbierał przecież pierwsze szlify w punkowych kapelach. Podobnie zresztą jak Nilssen-Love; oboje pozostają zaś zdeklarowanymi kolekcjonerami winyli, które zwożą kilogramami z całego świata. Jeśli dodać do tego jeszcze współpracę z takimi twórcami, jak Steve Albini (sięgnijcie po płytę „Bag it”) oraz córkę trębacza od którego zaczyna się historia grupy, czyli Neneh Cherry (która również ma punkowe korzenie), otrzymujemy esencję The Thing. W całym tym jazzie punk czai się tuż za rogiem.

The Thing fot. K. Penarski

The Thing fot. K. Penarski

Dyskografię The Thing zamyka wydana w 2013 r. płyta „Boot!”. Szósty długogrający album w dorobku tria otwiera ich wersja utworu „India” Johna Coltrane’a z płyty „Impressions” (1963).

Na koniec wypada jedynie dodać za Andreyem Henkinem z „All About Jazz”, że koncert The Thing to wydarzenie poruszające do trzewi. Koniecznie trzeba zobaczyć, co norwesko-szwedzki ansambl potrafi na żywo!

DKV TRIO

To trio muzycznych poszukiwaczy, bez których trudno wyobrazić sobie chicagowską scenę improwizacji lat 90.  Tworzą je Hamid Drake, Ken Vandermark oraz Kent Kessler. Obdarzeni po równo wielką pasją i sercem do muzyki artyści esencję swoich możliwości pokazują słuchaczom na koncertach. Idealnym jej odzwierciedleniem jest koncertowy album „Live in Wels & Chicago” (1998), który wyniósł DKV na wyżyny improwizowanego jazzu końca lat 90.

DKV fot. K.Penarski

DKV fot. K.Penarski

Mistrzowski skład, którego przedstawiać nie trzeba, stawia od zawsze na spontaniczną improwizację. Efekty bliższe są jednak ustrukturalizowanej kompozycji, niż mogłoby się wydawać. W muzyce DKV natrafimy na zarówno na funk, delta bluesa, brzmienia afrykańskie czy greckie, podążymy też tropem muzyki współczesnej.

Z The Thing DKV łączy nie tylko odważne inkorporowanie odmiennych od jazzu wpływów do własnej twórczości. Chicagowskie trio ma w dorobku wspólny album z Gustafssonem i Nilssen-Lovem, który światło dzienne ujrzał na jesieni zeszłego roku. Na płycie „Schl8hof” towarzyszył im włoski basista Massimo Pupillo.

 

Bilety 60 zł w przedsprzedaży, 80 zł w dniu koncertu

Koncert odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha

ul M. Konopnickiej 26 30-302 Kraków, Poland

 

 

Mats Gustafsson – saxes (S)

Paal Nilssen-Love – drums (N)

Ingebrigt Haker-Flaten – bass (S/USA)

Ken Vandermark – saxes, clarinets (USA)

Kent Kessler – bass (USA)

Hamid Drake – drums (USA)

Biografia: Ken Vandermark

Biografia: Ken Vandermark

saksofonista, klarnecista

Od kilku lat, jeden z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje.

Biografia: Mats Gustafsson

Biografia: Mats Gustafsson

Saksofonista

Gustafsson rozpoczął naukę od gry na flecie. Jako nastolatek grał w różnych jazz-rockowych i punkowych zespołach w rodzinnym Umeå. Z muzyką improwizowaną zetknął się w 1982 r. grając z perkusistą i wibrafonistą Kjellem Nordesonem. Wraz z nim oraz kontrabasistą Peterem Jansonem współtworzył w 1986 r. AALY Trio. Od 1985 r. […]

Biografia: Hamid Drake

Biografia: Hamid Drake

drums, percussion

Obecnie jest uważany za jednego z najciekawszych perkusistów, którego gra w dużej mierze opiera się wszelkim porównaniom. Sięga zarówno po środki znane z zespołów free jazzowych oraz po rytmy i instrumenty etniczne.

Biografia: Kent Kessler

Biografia: Kent Kessler

Kontrabasista

Dorastał w Cape Cod, gdzie przygodę z muzyką rozpoczął od gry na puzonie w wieku 10 lat. Gdy miał 13 lat wraz z rodziną przeniósł się do Chicago. Wkrótce później zainteresował się jazzem i rozpoczął naukę gry na gitarze basowej oraz naukę teorii muzyki ze szczególnym naciskiem na jazz. W […]

29 komentarzy do “The Thing & DKV – Krakowska Jesień Jazzowa – koncert w Manggha

Dodaj komentarz