Mikołaj Trzaska

Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy.

ur. 7 kwietnia 1966, Gdańsk

Mikołaj Trzaska

Mikołaj Trzaska fot. Piotr Wołoszyk

Wybitny, polski, multiinstrumentalista. Grał ze sławami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Jego zdaniem jedną z najważniejszych rzeczy w sztuce jest niezatracanie własnej indywidualności.

Mikołaj Trzaska  (Polska) – kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. W 1988 roku rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa.  W tym samym czasie zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana, podejmuje samodzielną naukę na saksofonie altowym. Dołącza do zespołu Tymona Tymańskiego „Sni Sredstwom Za Uklanianie”. Definitywnie porzuca uczelnię, całkowicie poświęcając się muzyce.

Współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość, jedenej z głównych filarów tzw. sceny yassowej. Zespół współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. Nagrali wspólnie pięć albumów.

Rok 1999 to projekt The Users wraz z Robertem Brylewskim, Marcinem Świetlickim, Ryszardem Tymańskim, Milo Kurtisem. i Jackiem Olterem. Powstaje płyta „Nie Idź Do Pracy”.

Razem ze swoja żoną Olą Trzaską założyli wydawnictwo płytowe Kilogram Records, wydające płyty Mikołaja oraz muzykę z kręgu impro-free jazz.

W latach 2001- 2004 współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim – Marcinem i Bartłomiejem Oleś. Ich „Mikro Muzik” uważany jest za bardzo ważne wydarzenie we współczesnym polskim jazzie. Autorska płyta Trzaski z udziałem braci Olesiów „Danziger Strassenmusik” została nagrana na ulicach Gdańska.

W maju 2003 roku na festiwalu „Blooms Days” w Dublinie gra z austryjacką wiolonczelistkę i kompozytorką Clemetine Gasser , daje to początek długoletniej współpracy w duecie i innych składach.

We wrześniu 2003 r. podczas pobytu w Skandynawii Trzaska nawiązuje stałą współpracę z muzykami na co dzień stanowiącymi sekcję rytmiczną Petera Brötzmanna – basistą Peterem Friisem Nielsenem i perkusistą Peeterem Uuskylą. Nagrywają albumy (2004). Unforgiven north  i (2006) „Orangeada”. Trzaska nawiązuje współpracę z muzykami z Niemiec: perkusistą i elektronikiem Paulem Wirkusem oraz kontrabasistą Johannesem Firschem. Grają dwie trasy po Niemczech.

W kwietniu 2005 roku do tria Trzaska/Friis/Uuskyla dołącza Peter Brötzmann. W ten sposób powstaje North Quartet i płyta „Malamute”.

Maj 2006 roku to data powstania projektu Shofar,z udziałem gitarzysty i kompozytora Raphaela Rogińskiego oraz z perkusisty Macia Morettiego. Ideą projektu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce żydowskiejj i współczesnym kreatywnym jazzie.

Shofar

Shofar, fot. Bartek Winiarski

Jesienią 2006 roku nawiązuje współprace z Joe McPhee oraz Jay Rosenem z którymi nagrywa album „Intimate conversations”

W 2007 roku gra wspólną trasę koncertową z Trio X, a zaraz potem nagrywaja materiał na wspólną płytę pod roboczym tytułem „Magic”.  Nagranie z tego koncertu zostało wydane przez NotTwo Records.

W listopadzie 2007 roku zostaje zaproszony do międzynarodowego projektu Kena Vandermarka RESONANCE.

Jest autorem muzyki do filmów „Dom zły” oraz „Róża”.

Ilość projektów, w których bierze udział Mikołaj jest imponująca. Koncertował i nagrywał m. innymi z Paulem Wirkusem, Raphaelem Rogińskim, Macio Morettim, Tomkiem Sowińskim, Joe McPhee, Jay Rosenem, Noahem Rosenem, Peterem Ole Jorgensenem, Peterem Jacquemynem, Johannesem Bauerem, Clementine Gasser, Bernhardem Loibner, Joachimem Roedeliusem, Pawłem Szamburskim, Michałem Górczyńskim, Claytonem Thomasem, Dominikiem Duvalem Jayem Rosenem, Kentem Kesslerem, Evanem O’Reilly, Christianem Weberem, Tomasem Fujiwarą, Elizabeth Harnik, Taylorem Ho Bynumem, Markiem Sandersem.

Wydarzenie: Mikołaj Trzaska & Rafał Mazur – Summer Jazz Festival

Wydarzenie: Mikołaj Trzaska & Rafał Mazur – Summer Jazz Festival

6 lipca 2018

Summer Jazz Festival Kraków (do 2017 r. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami) został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami. Z roku na rok Festiwal powiększał swoją formułę prezentując, obok codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami, koncerty w Filharmonii, Operze Krakowskiej, Radio Kraków, Centrum Manggha, ICE Krakow, Centrum Kijów i wszystkich klubach jazzowych Krakowa.

Wydarzenie: The Resonance Ensemble – wieczór III

Wydarzenie: The Resonance Ensemble – wieczór III

21 listopada 2013

Po dwu latach przerwy powraca Resonance Kena Vandermarka – grupa ucieleśniająca jedną z najważniejszych idei festiwalu – kreowania artystycznych zdarzeń pomiędzy artystami pochodzącymi z różnych krajów.

Wydarzenie: Zapowiedź 8 Krakowskiej Jesieni Jazzowej

Wydarzenie: Zapowiedź 8 Krakowskiej Jesieni Jazzowej

1 września 2013

Zbliża się jesień, a wraz z nią Krakowska Jesień Jazzowa – festiwal, który przez siedem lat istnienia stał się jedną z najważniejszych scen festiwalowych w Europie i na świecie. Jego gośćmi w tym czasie byli najciekawsi i najprężniej działający muzycy sceny improwizowanej z Peterem Brötzmannem, Anthony Braxtonem, Barry Guyem czy Kenem Vandermarkiem na czele. Odwiedzali oni Kraków z pojedynczymi koncertami, ale także jako artyści rezydenci.

Wydarzenie: Krakow Jazz Autumn Reverb Majkowski/ Trzaska

Wydarzenie: Krakow Jazz Autumn Reverb Majkowski/ Trzaska

8 stycznia 2013

Miło nam poinformować wszystkich fanów free jazzu, że aby „dotrwać” do następnej jesieni stworzyliśmy w Alchemii cykl „Krakow Jazz Autumn Reverb”. W ramach cyklu będziemy organizować koncerty nawiązujące do idei Festiwalu. Chcemy zapraszać na alchemiczną scenę muzyków, którzy gościli już na Krakowskiej Jesieni Jazzowej oraz całkiem nowe składy, dla których eksperyment i improwizacja w szeroko pojętym free jazzie jest ważną formą wyrazu.

32 komentarze do “Mikołaj Trzaska

Dodaj komentarz